KURKUMA - zaskakująca przyprawa.

Kurkuma jest przedmiotem wielu badań, zaś lista prozdrowotnych właściwości przyprawy stale się wydłuża.

Więcej tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=oAYG4wYD3GE

KURKUMA – ŹRÓDŁO CENNYCH SKŁADNIKÓW

Cudowne działanie kurkumy wynika z obecności silnych związków leczniczych nazywanych kurkuminoidami. Najważniejszym z kurkuminoidów jest kurkumina – silny przeciwutleniacz o właściwościach przeciwzapalnych. Niestety, kurkumina jest bardzo słabo wchłaniana, dlatego, aby odczuć pozytywne efekty stosowania preparatów opartych o kurkumę, należy spożywać piperynę, która zwiększa wchłaniania kurkuminy do krwiobiegu aż o 2000 procent.

Piperyna ponadto wspomaga wydzielanie soków trawiennych w żołądku, trzustce i jelitach, co ma pozytywny wpływ na cały proces trawienny, a także wchłanianie cennych składników jak witaminy czy kurkumina.RKUMA – WŁAŚCIWOŚCI

KURKUMA – WŁAŚCIWOŚCI

Kurkuma charakteryzuje się wieloma cechami prozdrowotnymi, a badania nad właściwościami przyprawy są wciąż w toku.

Najszerzej znanym zastosowaniem przyprawy w kontekście pozytywnego oddziaływania na ludzki organizm jest terapia zmian w mózgu powodowanych przez udary czy chorobę Alzheimera. Naukowcy twierdzą, że zawarte w kurkumie substancje jak tumeron i BDMC odpowiadają za pobudzanie komórek mózgowych, co pozwala na zatrzymanie efektów pewnych chorób mózgu. Kurkumasprawdza się także w terapii zaburzeń osobowości czy depresji.

Kurkuma polecana jest w terapii i profilaktyce nowotworów wielu narządów, m.in. skóry, płuc, jamy ustnej, głowy, przełyku, wątroby, trzustki, jelit, prostaty, szyjki macicy. Zawarta w kurkumie kurkumina wspomaga działanie taxolu – leku używanego w terapii nowotworu piersi.

Warto stosować kurkumę w codziennej dieciePrzyprawa ma właściwości pobudzające wydzielanie żółci, gastryny, sekretyny i enzymów trzustkowych, działa także antybakteryjnie i rozkurczająco. Kurkuma pozytywnie wpływanie na stan osób cierpiących na dolegliwości trawienne, schorzenia wątroby czy trzustki.

Kurkumina ma także zastosowanie w leczeniu infekcji na tle wirusowym. Według badań naukowców z USA i uniwersytetu w Kopenhadze kurkuma pozwala na zahamowanie namnażania się wirusów, a także zapobiega powstaniu i rozwojowi schorzeń bakteryjnych i grzybiczych.

Kurkuma korzystanie wpływa także na nasze oczy. Trwające badania skupiają się na tym, że zawarte w niej składniki mogą być wykorzystywane w leczeniu zapalenia spojówek, zespołu suchego oka czy jaskry, jednak prace nad ostatecznym potwierdzeniem tych właściwości kurkumy dla oczu są nadal w toku.

W trakcie testów wykazano, że kurkuma wpłynęła na obniżenie poziomu cukru i cholesterolu we krwi badanych szczurów, a także wpłynęła wspomagająco na gojenie ran i stanów zapalnych u badanych zwierząt. Można więc przypuszczać, że podobne właściwości kurkuma wykaże w odniesieniu do ludzi.

KURKUMA – ZASTOSOWANIE DLA URODY

Kurkuma stosowana jest przez koncerny kosmetyczne jako barwnik wielu produktów przeznaczonych do makijażu. Olejki pozyskiwane z kurkumy są składnikiem perfum. W domowych warunkach można w prosty sposób wykonać maseczkę z kurkumy, która poprawi wygląd cery tłustej i trądzikowej, a także rozjaśni przebarwienia.

Aby wykonać maseczkę, należy 1 łyżeczkę kurkumy wymieszać z 1 łyżeczką miodu i 1-2 łyżeczkami mleka, składniki wymieszać do uzyskania gładkiej konsystencji. Gotową maseczkę należy nałożyć na twarz, pamiętając o rękawiczkach – kurkuma barwi skórę. KURKUMA – PRZECIWWSKAZANIA

Kurkuma, jak każda spożywana przez nas substancja, ma pewne ograniczenia stosowania. Kurkumy nie powinny spożywać kobiety w ciąży, ponieważ przyprawa pobudza pracę macicy, co może doprowadzić w skrajnych przypadkach do poronieniaKurkuma wzmaga także działanie leków przeciwzakrzepowych, a u osób chorych na kamicę żółciową zwiększa odczuwanie bólu.

Maseczkę z kurkumy najlepiej wykonać na noc, zaś żółty odcień najlepiej zmyć z twarzy przemywając skórę maślanką albo jogurtem.

Udostępnij: